V souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině se mění bezpečnostní prostředí v České republice. Kromě faktu, že Česká republika se ocitla na seznamu nepřátelských zemí vůči Ruské federaci, je také lídrem ve vojenské podpoře Ukrajiny a v navrhování a zavádění ekonomických a dalších sankcí proti Rusku. To vše se odrazí v bezpečnostní situaci a nových výzvách pro celou českou společnost.
Pro firmy a podniky vyvstávají nová bezpečnostní rizika, která se týkají ochrany informací, know-how, poznatků z vědy a výzkumu, přes možné zneužívání třetích stran pro vývoz sankcionovaných položek až po snahu legalizace výnosů z trestné činnosti ve spravovaných společnostech. Hrozeb je mnoho, a k jejich pochopení je nutné znát metody a způsoby zpravodajské práce a umět nalézt slabiny a zranitelnosti v ochraně společností.
Školení se zaměřuje na způsoby získávání informací, používané metody a postupy, jak identifikovat hrozby a rizika pro společnost. Dále se zabývá problematikou insiderů. Upozorňuje na význam informací z veřejného prostoru, sociálních sítí, internetu. Popisuje bezpečnostní anomálie a základní prvky ochrany, zejména v personální, administrativní, fyzické bezpečnosti a bezpečnosti v kyberprostoru. Věnuje se též bezpečnosti podnikání.
Cílem školení je seznámení managementu a vedoucích pracovníků bank, podniků, výzkumných ústavů, a institucí, škol, státní správy, vlastníků různých druhů know how a duševního vlastnictví ap. se základními způsoby získávání citlivých nebo jinak důležitých informací, identifikace bezpečnostních hrozeb a anomálií a z toho vyplývající obrana a ochrana.
Nejvhodnější formou je prezentace s možností navázat individuální konzultace.
Dobu trvání lze upravit, optimální jsou 4 hodiny. Při přípravě školení lze domluvit specifikaci. Nejvhodnější je in-house forma, kterou lze specificky přizpůsobit pro celou skupinu.
Školení se zabývá důvody a způsoby získávání informací, zneužívání legitimního přístupu k neoprávněným účelům. Věnuje se popisu hlavních typů těchto incidentů. Definuje obvyklé typy a rysy insiderů a také faktory a slabiny, napomáhající těmto incidentům. Celým školením se prolíná problematika personální bezpečnosti.
Cílem školení je naučit posluchače rozpoznat hrozby poškození organizace útokem zevnitř a popsat základní motivace k těmto útokům. Popsat kritická místa v organizaci, typologii insiderů. Představit základní opatření ke snížení rizika.
Školení je plánováno na cca 2,5 hodiny.
Obsahem školení je personální, průmyslová, fyzická, administrativní i kybernetická bezpečnost, aplikovaná ve firmách, organizacích a institucích pro zajištění bezpečnosti zaměstnanců, ochrany informací, majetku a duševního vlastnictví.
Základním cílem je popsat systém ochrany organizace/podniku, od výběru vhodných pracovníků, přes různá bezpečnostní opatření a budování bezpečnostní kultury organizace až po vyhodnocování incidentů, reakci na ně a krizové řízení.
Prezentace je plánována na 2,5 hodiny.
Školení je zaměřeno na praktické stránky zákona 412/2005 Sb. o ochraně utajovaných informací. Vysvětluje stupně utajení, určení pro styk s utajovanými informacemi, osvědčení, základní principy a postupy. Popisuje nutné dokumenty pro žádosti Národnímu bezpečnostnímu úřadu.
Základním cílem je volnou formou seznámit účastníky školení o zákonu 412/2005 Sb. o ochraně utajovaných informací, základním principech a pravidlech, které se týkají ochrany utajovaných informací. Informovat o základních povinnostech fyzické a právnické osoby při utajování informací, o personální bezpečnosti. Upozornit na hlavní úskalí při podávání žádostí na NBÚ o vydání osvědčení nebo dokladu o bezpečnostní způsobilosti.
Prezentace trvá 2,5 hodiny.